Grey Nicolls English Willow Cricket Bat Green Black Short Handle
Original price was: ₹21,999.00.₹18,999.00Current price is: ₹18,999.00.
Grey Nicolls English Willow Cricket Bat Green Black edition made from premium English willow with thick edges, mid sweet spot and excellent balance for leather ball cricket.
Description
Grey Nicolls English Willow Cricket Bat Green Black edition is made from high quality English willow designed for intermediate and professional cricket players. The bat features thick edges, mid sweet spot and full profile for powerful stroke play.
The bat comes with a premium short handle for better control and balance. Suitable for leather ball cricket matches, tournaments and professional play.
Features:
• Premium English Willow
• Thick edges and full profile
• Mid sweet spot
• Short handle
• Excellent balance and pickup
• Suitable for leather ball cricket
Specifications:
Brand: Grey Nicolls
Willow Type: English Willow
Handle: Short Handle
Weight: 1160–1200 g
Player Type: Intermediate / Professional
Color: Green Black
Additional information
| Weight | 1.18 kg |
|---|---|
| Dimensions | 85 × 11 × 6 cm |
| Brand | Brand |
| Willow Type | English Willow |
| Bat Size | Bat Size |
| Handle | Handle |
| Weight | 1160-1200 g |
| Player Type | Intermediate, Professional |
| Sweet Spot | Mid |
| Edge | Thick |
| Color | Color |










Reviews
There are no reviews yet.